Warsztaty
Warsztaty są przeznaczone tylko dla uczestników konferencji.
- W1: “Uwalnianie zakładników” - zadania terapeutów w budowaniu przymierza terapeutycznego z klientów uczestniczących w terapii rodzinnej w oparciu o zewnętrzną motywację
czwartek, 27 marca 2025, godz; 18:00-19:30
mgr Piotr Kasprzak, mgr Katarzyna Adamska-Zegar
W ramach warsztatu uczestnicy będą przyglądać się trudnemu zadaniu jakim jest nawiązanie współpracy z rodziną skierowaną do terapii przez instytucje takie jak szpital, MOPS czy sąd.
Terapie na zlecenie intuicyjnie wydają się w obiegowej opinii niezbyt skuteczne - “pacjent musi chcieć się zmienić, a nie będzie chciał pod przymusem”. Istnieją jednak sposoby pracy pozwalające na nawiązanie silnej współpracy nawet w bardzo trudnych okolicznościach. Jak budować bezpieczeństwo i zaangażowanie wtedy gdy na początku jesteśmy niemile widziani i nie lubiani? W ramach warsztatu uczestnicy wypracują strategie pracy i zobaczą możliwości płynące z usystematyzowanej refleksji nad przymierzem terapeutycznym.
Limit: 20 osób NIEDOSTĘPNY
- W2: Rodzina w kryzysie instytucjonalnym – psychoterapia systemowa w kontekście kryzysu zaufania do służb a leczenia dziecka w szpitalu
czwartek, 27 marca 2025, godz; 18:00-19:30
mmgr Marta Cichoń-Izdebska, mgr Karina Pochaba
Warsztat będzie się koncentrował na wyzwaniach związanych z pracą terapeutyczną z rodzinami, które doświadczają kryzysu zaufania do instytucji, takich jak opieka zdrowotna, sądownictwo czy pomoc społeczna. Głównym elementem warsztatu będzie rozwijanie strategii budowania przymierza terapeutycznego, które pomoże nawiązać skuteczną współpracę z rodziną mimo konfliktu i oporu. Celem warsztatu będzie zrozumienie specyfiki rodzin w kryzysie instytucjonalnym oraz ich relacji z systemem opieki zdrowotnej, a także rozwinięcie umiejętności terapeutycznych w pracy z rodzinami, które doświadczają kryzysu zaufania wobec systemu pomocowego. Warsztat będzie opierał się na analizie konkretnych przypadków z praktyki klinicznej oraz na ćwiczeniach praktycznych, które umożliwią rozwój umiejętności w zakresie pracy z rodzinami w kryzysie.
Limit: 20 osób NIEDOSTĘPNY
- W3: Wykorzystanie muzykoterapii do wieloobszarowego wsparcia rozwoju dziecka
piątek, 28 marca 2025, godz; 19:00-20:30
Wojciech Strzelecki
Muzykoterapia jest to „systematyczne, metodyczne, oparte na podstawach naukowych zastosowanie kliniczne muzyki” (Galińska, 1990). Muzykoterapię dzieli się na formę receptywną i aktywną. Muzykoterapia receptywna (inaczej odbiorcza) polega na wysłuchiwaniu celowo i odpowiednio zestawionych programów muzycznych, w niektórych podejściach obejmując również dyskusję psychoterapeutyczną związaną z powstałymi emocjami. Muzykoterapia aktywna, która jest szczególnie często stosowana w pracy z dziećmi, polega na wykonywaniu muzyki przez pacjenta/klienta z zastosowaniem gry na instrumentach i śpiewu (tzw. śpiewoterapia). Najczęściej stosowane instrumenty w muzykoterapii aktywnej to tzw. instrumentarium Orffa.
Celem warsztatu jest wskazanie wybranych możliwości terapeutycznego zastosowania muzyki w różnych obszarach rozwojowych. Muzykoterapia może być bowiem stosowana we wspieraniu rozwoju psychomotorycznego, poznawczego i społeczno-emocjonalnego.
Niewerbalna forma oddziaływania w muzykoterapii sprawia, że ma ona charakter niewykluczający. Mogą bowiem na równych prawach uczestniczyć w sesjach muzykoterapeutycznych również dzieci niemówiące, lub u których zarówno czynna jak i bierna mowa jest mocno ograniczona, a także dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
Inkluzyjny charakter terapii muzycznej wiąże się również z postrzeganiem muzyki jako narzędzia terapeutycznego, ponieważ w muzykoterapii w odróżnieniu od podejścia elitarnego dominuje podejście egalitarne, a co za tym idzie od uczestnika sesji nie wymaga się zdolności muzycznych, a powstałe w jej trakcie muzyczne wytwory, prezentacje i improwizacje nie podlegają ocenie.
Podczas warsztatu pokazane zostaną możliwości wykorzystania muzykoterapii aktywnej w odniesieniu wybranych obszarów rozwojowych. Omówione zostaną również przypadki, obrazujące wpływ muzykoterapii na rozwój dziecka.
Limit: 20 osób DOSTĘPNY
- W4: Od rozmów o śmierci się nie umiera. Co możesz zrobić już dziś, żeby pomóc całej rodzinie?
piątek, 28 marca 2025, godz; 19:00-20:30
Urszula Tokarczyk-Bar
Od rozmów o śmierci się nie umiera. Co możesz zrobić już dziś, żeby pomóc całej rodzinie?
Warsztat dedykowany jest osobom dorosłym, ponieważ doświadczający lęku dorośli nie mogą dawać wsparcia młodym. Moje długoletnie doświadczenia pokazują, że udział w Death Cafe i spotkaniach Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji sprzyja redukcji lęku przed śmiercią, przywraca energię życiową i pozwala na spojrzenie na własne życie z nową dawką optymizmu. Podczas warsztatu doświadczymy między innymi:
Jak przygotować podstawowe dokumenty i dyspozycje, które:
- ułatwią osobiste, spokojne przygotowanie się do ostatniego życiowego zadania;
- pozwolą zabezpieczyć interes osoby umierającej, w przypadku tzw. utraty kompetencji (do decydowania o sobie);
- ułatwią bliskim organizację opieki nad osobą zależną, zabezpieczenie jej interesów, oraz organizację pogrzebu, gdy to już będzie konieczne;
- zapewnią bliskim osobom pamiątki sprzyjające zachowaniu dobrych, wspierających wspomnień;
- skłonią członków systemu rodzinnego do podjęcia rozmów o śmiertelności i potrzebie przygotowania się do ostatniego życiowego zadania.
WAŻNE: warsztat nie jest przeznaczony dla osób, które straciły bliską osobę w ostatnim roku, lub z innych powodów odczuwają głęboką żałobę. Spotkanie nie ma wymiaru psychoterapeutycznego, nie zawiązujemy grupy wsparcia, a prowadzone działania dostarczają przede wszystkim wiedzy i umiejętności z zakresu prowadzenia rozmów związanych z tematyką śmierci i umierania.
Limit: 15 osób NIEDOSTĘPNY
- W5: Grupa Balinta
piątek, 28 marca 2025, godz; 19:00-20:30
Bogusław Stelcer
Grupy Balinta powstały pierwotnie dla osób zajmujących się pomaganiem chorym somatycznie (lekarze, pielęgniarki, psychologowie, pedagodzy, pracownicy i inni specjaliści). Jej celem jest rozwój i doskonalenie umiejętności służących pomaganiu. Zajęcia odbywają się w formule seminarium grupowego kierowanego przez lidera, który zachęca do pogłębionej refleksji nad opowiedzianą historią przedstawioną przez jednego z uczestników (zwanego referentem). Ważne jest ukazanie emocji i myśli będących po stronie referenta wspierającego pacjenta/klienta w procesie zmagania się z chorobą.
Zapraszam; każdą osobę która gotowa jest do przedstawienia grupie swej historii spotkania z pacjentem/klientem, który w jakiś sposób stanowił zagadkę, czy też problem terapeutyczny, warty przeanalizowania w formule balintowskiej. Celem uczestników grupy jest podjęcie wysiłku zrozumienia pacjenta i lekarza oraz motywów podejmowanych przez nich zachowań w procesie leczenia.
Co daje udział w Grupie Balinta?
- pogłębienie umiejętności komunikacyjnych
- rozszerzenie kompetencji w budowaniu kontaktu
- rozwój zdolności empatycznych
- uzyskanie wglądu we własne reakcje
- zrozumienie roli emocji w procesie leczenia
- zrozumienie problemów pacjenta
- polepszenie relacji: pacjent – osoba lecząca
- przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu
Reguły pracy w grupie:
1. Grupa składa się od 8-12 uczestników
2. Uczestnicy pracują praktycznie w zawodach pomocowych i mogą przedstawić przypadek będący przedmiotem analizy grupy
3. Długość spotkania trwa od 60 do 90 minut
4. Grupa posiada lidera i czasem osobę współprowadzącą grupę (kolidera).
5. Zasada poufności jest ściśle egzekwowana [ukrywamy dane tożsamościowe]
6. Wobec uczestników obowiązuje zasada szacunku dla cudzych opinii,
Limit: 12 osób DOSTĘPNY